Projekt "S vezom i bez veze"
Autor: Dražen Kostanjevac, 24. 2. 2023.

Projekt Ministarstva znanosti i obrazovanja pod nazivom "S vezom i bez veze'' provodi se u sklopu izvannastavnih aktivnosti u školskoj godini 2022./2023. Cilj projekta je razvoj učeničkih digitalnih kompetencija, informatičke pismenosti i sigurnosti na internetu, razvoj vještina, kreativnosti, samopouzdanja te međusobna online povezanost dviju područnih škola koristeći digitalne alate. U sklopu izvannastavnih aktivnosti provodit će se radionice za učenike, grupne aktivnosti, kreativne i stvaralačke aktivnosti kroz digitalne alate. Učenici će kroz ovaj projekt stvarati prijateljstva, razvijati osjećaj samopoštovanja, razvijati kritičko mišljenje u svrhu uvažavanja i prihvaćanja vršnjačkih ideja i prijedloga. Korisnici projekta su učenici područnih škola iz Budakovca i Detkovca, učiteljice i roditelji. Riječ je o ukupno sedam učenika u dva kombinirana razredna odjela: u PŠ Budakovac je  kombinacija 3. razreda (jedne učenice) i 4. razreda (dvije učenice), a u PŠ Detkovac je kombinacija 1. razreda (dva učenika) i 2. razreda (jedna učenica). Voditeljice projekta su učiteljice Ana Presečan (Sanela Vukić Vidalina) i Maja Mandić Obrovac uz suradnju s učiteljicom informatike Ivanom Pandur.

Više o svemu pročitajte klikom na "opširnije".

Cilj projekta

OPĆI CILJ projekta jest podizanje razine znanja o korištenju digitalnih alata uz informiranje o sigurnoj upotrebi interneta, poticanje zajedništva, međusobne suradnje, solidarnosti i pomaganja u usvajanju digitalnih vještina te prezentacija istih. Također, cilj je opremanje i osposobljavanje radnih prostora za sve planirane aktivnosti u ovom projektu.

SPECIFIČNI CILJEVI projekta su poticanje usvajanja znanja, vještina i stavova vezanih uz uporabu interneta i rad na digitalnim alatima primjerenih dobnoj skupini. Razvoj osjećaja pripadnosti i zajedništva kroz on line suradnju, razvoj organizacijskih vještina, poticanje preuzimanja odgovornosti za izvršenje planiranih aktivnosti, promicanje dviju područnih škola kao primjer dobre prakse organizatora novog načina suradničkog učenja.

Očekivani rezultati

Od projekta se očekuje da će povećati razinu znanja o korištenju interneta u obrazovne svrhe. Nakon provedenih aktivnosti od učenika se očekuje primjena digitalnih alata za cjeloživotno obrazovanje.

Uključivanje učenika u ovaj projekt i rad s digitalnim alatima daje im priliku za razvoj novih vještina i znanja što u budućnosti povećava i njihovu šansu za zapošljavanjem. Provedbom aktivnosti očekuje se da učenici stvaraju radne navike, razvijaju prijateljstva, postaju solidarni, aktivni građani.

Tijekom provedbe aktivnosti učenici će imati priliku izraziti svoje mišljenje što potiče razvoj samopouzdanja i prihvaćanje tuđih stavova.

Učenici će također steći znanja u poštivanju pravila lijepog ponašanja u virtualnoj komunikaciji.

Ovim aktivnostima promiče se i pozitivna slika o školi.