Dan sigurnijeg interneta
Autor: Dražen Kostanjevac, 9. 2. 2023.

Dan sigurnijeg interneta jedan je od najvažnijih dana u kalendaru informacijske sigurnosti, a obilježava se svake godine, drugog dana u drugom tjednu veljače. Cilj obilježavanja ovog dana je promicanje sigurnije i odgovornije upotrebe online tehnologije i mobilnih uređaja, posebice među djecom i mladima. Svake godine na taj dan tisuće ljudi diljem svijeta se udruže kako bi sudjelovali u događajima i aktivnostima kojima žele podići svijest o sigurnosnim problemima na internetu. Edukacije o promociji sigurnog ponašanja na internetu za cijelu Hrvatsku organizira Centar za sigurniji internet. Ove godine je Dan sigurnijeg interneta bio u utorak 07.02.2023. godine, a mi smo ga obilježili brojnim aktivnostima. Više o svemu pročitajte klikom na "opširnije".

Kako se učilo i zabavljalo u isto vrijeme, pogledajte u našoj fotogaleriji.

U holu škole uređen je pano s porukama sigurnosti i lijepog ponašanja u online okruženju. Na nastavi informatike s učiteljem Draženom Kostanjevcem učenici su u razrednim odjelima rješavali online kvizove u kojima su dobili povratnu informaciju jesu li sigurni na internetu ili bi trebali biti sigurniji. Učenicima petih razreda podijeljene su i brošure pod nazivom „Kako se zaštititi u svijetu interneta i mobilnih uređaja“ koje sadrže praktične i korisne savjete o opasnostima i sigurnosti na internetu, zaštiti privatnosti i osobnih podataka, načinu ponašanja i odgovornoj uporabi društvenih mreža, a dio je HAKOM-ovog programa informiranja djece i roditelja koji se provodi u suradnji s Ministarstvom znanosti i obrazovanja. Na satu razredne zajednice su učenici 6.b razreda vođeni razrednicom Julijanom Jahn-Babić odradili radionicu Centra za sigurniji internet pod naslovom ''Online izazovi - Koliko je tanka granica između zabave i opasnosti?'' O sigurnosti na internetu učili su kroz igru ''Uspješno svladaj polja sva, sigurnosti na internetu reci DA.'' Pritom su se sjajno zabavili i naučili kako pravilno reagirati u slučaju online izazova. Najbolji među njima dobili su i pohvalnice. Na sličan način kroz istu radionicu zabavili su se i petaši na satu informatike sa učiteljicom Doroteom Tkalec. Nadamo se da će stečena znanja dobro poslužiti, a već iščekujemo nove aktivnosti za sljedeću školsku godinu. Jer sigurnosti na internetu - nikad dosta.