Dan planeta Zemlje
Autor: Dražen Kostanjevac, 26. 4. 2024.

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja kako bi se jačala svijest ljudi prema prirodnom okolišu. Različitim događanjima i akcijama nastoji se skrenuti pozornost ljudi na opasnost koja prijeti životu na Zemlji zbog porasta globalnog onečišćenja te ih potaknuti da osvijeste problem zagađenja okoliša.

U našoj školi učitelji i učenici itekako su ekološki osviješteni te aktivno i s oduševljenjem sudjeluju u održavanju našeg školskog vrta. Na satu prirode i biologije učenici su ove godine obilježili ˝Dan planeta Zemlje˝ razgovorom o važnosti smanjenja upotrebe plastike te njenoj reciklaži. Svoja razmišljanja kao i svoje poruke, prenijeli su na plakate koji krase hol naše škole.

Više o svemu pročitajte pod opširnije!

Maja Barić, prof.bio.kem

Danijela Palatinuš, prof.bio.kem

Službena tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana planeta Zemlje je "Planet protiv plastike". Uz ostale teme, najviše pozornosti se ove godine poklanja ideji o postupnom  ukidanju plastike za dobrobit zdravlja ljudi i planeta s ciljem smanjenja proizvodnje SVE plastike za 60% do 2040. godine. Odabrana tema ističe potrebu širenja svijesti o štetnosti plastike, zdravstvenog rizika koji plastika nosi, potrebu za izbacivanjem iz upotrebe sve plastike za jednokratnu upotrebu te prestanak tzv. "brze mode" (neprestana izmjena modnih trendova koji stvaraju sve više i više odjeće). Istovremeno se provodi i pet primarnih  programa, a to su: Veliko čišćenje, Održiva moda, Klimatska i okolišna pismenost, Projekt o važnosti sadnje drveća te Zaustavite plastiku.

Kampanje povezane s Danom Zemlje ističu potrebu za stvaranjem zelenih gradova i pošumljavanjem te šire svjesnost o klimatskim promjenama koje diljem svijeta izazivaju prirodne katastrofe s velikim utjecajem na ljude, floru i faunu. Pandemija koronavirusa i zaustavljanje naših aktivnosti na Zemlji pokazalo nam je kako se Zemlja može brzo regenerirati ako samo malo usporimo i prilagodimo naše djelovanje.